TRUDNE PYTANIA I ODPOWIEDZI (FAQ)

 • Jak aktywować powiadomienie o rezerwacji na telefon komórkowy ?
  Aktywacji dokonuje na nasze życzenie pracownik biblioteki.

 • Ile czasu od chwili powiadomienia oczekuje pozycja w bibliotece ?
  Czytelnik po otrzymaniu powiadomienia (sms/email) będzie miał 5 dni na wypożyczenie zarezerwowanej pozycji. Jeżeli w tym terminie nie zgłosi się do biblioteki, rezerwacja ulegnie automatycznie skasowaniu.

  Na osobę która nie otrzyma automatycznego powiadomienia zarezerwowana pozycja będzie oczekiwała przez 7 dni. Nie odebranie pozycji spowoduje przesunięcie rezerwacji na koniec kolejki. Jeżeli jest to jedyna rezerwacja okres ten wynosić będzie 14 dni. Po okresie tym (jedyna rezerwacja) ulegnie ona skasowaniu.

 • Mam kartę biblioteczną ale nie otrzymałem PIN-u, jak można go uzyskać ?
  Na karcie bibliotecznej znajdują się dwie liczby. Pierwsza sześciocyfrowa jest numerem karty, druga dziewięciocyfrowa właśnie PIN-em. Przykładowo na karcie mamy nadrukowane: NR 000011 --- 222233334. Numer karty to 11, PIN - 222233334. W przypadku logowania na stronie internetowej nie jest konieczne wpisywanie zer poprzedzających właściwy numer karty.

 • Czy można aktywować na jeden telefon komórkowy trzy konta biblioteczne ?
  Niestety taka operacja nie jest możliwa. System powiązuje numer telefonu tylko z jedną kartą biblioteczną.

 • Kiedy następuje zablokowanie karty bibliotecznej ?
  Blokada programowa zostaje nałożona automatycznie w przypadku przetrzymania jednej pozycji powyżej 7 dni, lub w przypadku przetrzymania powyżej 2 pozycji. Blokada WEB (można wypożyczać książki, czasopisma, nie można korzystać z darmowego dostępu do internetu) zostaje nałozona w przypadku wykrycia działania niezgodnego z regulaminem np. instalację programów komputerowych.

 • Zgubiłem kartę co muszę zrobić ?
  Należy bezwłocznie skontaktować się (osobiście lub telefonicznie) z Biblioteką. Zablokowanie zgubionej karty zapobiegnie wypożyczeniu przez inną osobę (znalazcę!) na Państwa konto ksiązek. Otrzymanie nowej karty wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 5zł.

 • Ile można maksymalnie zrobić rezerwacji ?
  Ilość zarezerwowanych pozycji na dzień dzisiejszy nie jest objęta żadnym limitem.

 • W jakim przypadku nie można przedłużyć terminu zwrotu książki ?
  Zmiana terminu zwrotu książki (prolongata) jest możliwa jeżeli nie został już przekroczony termin i jeżeli na daną pozycje nie ma rezerwacji.

 • Czy można oddać książki bez karty bibliotecznej ?
  Tak. W przypadku zwracania pozycji karta nie jest niezbędna.

 • Czy aby korzystać z komputera z dostępem do internetu znajdującym się w wypozyczalni trzeba posiadać kartę biblioteczną ?
  Dostęp do bezpłatnego internetu jest uwarunkowany posiadaniem karty bibliotecznej (bez nałożonych blokad!)

 • Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie książki ?
  Program automatycznie nalicza kary za takie pozycje. Wyniesie ona 10gr. za każdy dzień (soboty i niedziele również). Kara zaokrąglana jest do pełnych złotych.

 • Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie multimedia ?
  Za multimedia program nalicza karę w wysokości 3 zł za każdy dzień (soboty i niedziele również).